[  Hlavní stránka  ] [  Street parties  ] [  4. brněnská pouliční slavnost  ] [  Tiskové zprávy  ] [  Fotogalerie  ] [  Časopis Hlas Země  ] [  Odkazy  ] [  Napište nám  ] [  Kontakt  ]


4. brněnské pouliční slavnost

 

Plakát:


4.BPS 25. května 2002 od 13:30 na Nových Sadech v Brně

plakat na 4.BPS 732 x 1058 (489 kb)      plakat na 4.BPS 418 x 600 (153 kb)

 

Tisková zpráva (21.5.2002):


Pouliční slavnost ve znamení protestu a zábavy

V sobotu 25. května 2002 proběhne v Brně IV. pouliční slavnost, která originálním způsobem spojuje nenásilný politický protest a kreativní zábavu. Tak jako v předchozích třech letech budou mít lidé touto neobvyklou formou možnost vyjádřit svůj postoj k regionálním i mezinárodním společenským problémům.

IV. brněnská pouliční slavnost si klade za cíl upozornit na témata, která se dotýkají každého z nás. Na regionální úrovni bude protest namířen proti pokračujícímu rušení přechodů pro chodce na území města Brna. Tato politika brněnských úřadů přináší problémy pěším pohybujícím se po městě a staví tak neekologickou automobilovou dopravu nad přírodě šetrnější způsoby pohybu po městě. K dnešnímu dni se tak již na sedmi místech staly brněnské ulice pro chodce těžko překonatelné bez ohrožení zdraví. Do konce srpna 2002 má proběhnout druhá vlna rušení, během které odbor dopravy Magistrátu města Brna plánuje likvidaci 49 přechodů.
Dalším cílem letošní brněnské pouliční slavnosti, je vyjádřit obavy z rostoucí militarizace planety. U příležitosti podzimního summitu NATO v Praze, chtějí účastníci sobotní akce vyslovit nesouhlas s politikou vedoucí k odčerpávání finančních zdrojů z civilních sektorů a k eskalaci vojenského napětí na poli mezinárodních vztahů. Armády států NATO se nezřídka staví do role obránců lidských práv a to přesto, že prestižní mezinárodní organizace jako Amnesty International nebo Human Rights Watch označují jejich počínaní za válečné zločiny. Příkladem může být záměrné bombardování civilních cílů v Jugoslávii, používání munice s ochuzeným uranem, či zakázaných tříštivých pum. „Boj za lidská práva v režii států NATO není ničím jiným než pokrytectvím,“ říká jedna z organizátorek pouliční slavnosti Katarína Potfajová. Reaguje tak na skutečnost, že řada členských států NATO má problémy jak s dodržováním lidských práv na svém území (Turecko – genocida Kurdů, mučení zadržených apod.), tak svým jednáním brání v jejich uplatňování v mezinárodním měřítku. USA se do dnešního dne stále nepřipojily k mezinárodní úmluvě o zákazu nášlapných min, jejichž obětmi jsou převážně civilisté. Stejně tak Spojené státy vystupují proti existenci Mezinárodního trestního tribunálu z obav, aby jejich vlastní vojáci nebyli souzeni za válečné zločiny spáchané při vojenských operacích doma či ve světě.
Pouliční slavnost začne v 13:30 srazem účastníků na Nových Sadech. Po hodině vyrazí protestní průvod ulicí Úzká směrem na Koliště, kde pod železničním mostem bude následovat tříhodinová nenásilná blokáda. Prostor zde dostanou hudební produkce, účastníci akce budou hrát míčové hry, zazní projevy nejrůznějších občanských iniciativ, které také nabídnou své informační materiály, k dispozici bude veganské občerstvení ... Pochod bude pokračovat po ulici Koliště až na Moravské náměstí, kde bude kolem 19:30 celá akce ukončena.
4. brněnská pouliční slavnost je řádně nahlášena, a to včetně tříhodinové blokády ulice Koliště. Její průběh byl opakovaně projednáván se zástupci městské části Brno-střed. Její tajemník Radovan Novotný, byl též pozván na úvodní tiskovou konferenci, s cílem poskytnout tak prostor k vyjádření i orgánům místní samosprávy. Přestože původně svoji účast přislíbil, den před jejím konáním se však omluvil s odůvodněním, že nastaly „jisté okolnosti, které jeho účasti na konferenci brání“. Na konferenci stejně jako na pouliční slavnost byl pozván také primátor města Brna Petr Duchoň, aby prezentoval svůj názor na občanskou angažovanost účastníku pouličních slavností. Ten ji však v dopise organizátorům jednozančně odmítl (text pozvánky i dopisu je součástí tiskové zprávy). A to přesto, že již v minulosti pro média komentoval konání pouličních slavností jako „akce většinou se deklarující jako nenásilné, ale fakticky se jedná o akce násilné“. „Tak jako primátor zavírá oči před skutečnou podobou pouličních slavností, které v Brně probíhají vždy striktně nenásilně, zavírá oči i před řešením problémů na které účastníci těchto akcí upozorňují“ komentuje postoj primátora Dušan Rosenbaum.

Více informací: Dušan Rosenbaum, 0737 – 347 397, Katarína Potfajová

 

Výběr z médií (22.5.2002):


MLADA FRONTA DNES
Brno čeká v sobotu street party

Brno zažije v sobotu již čtvrtý ročník pouliční slavnosti, při které její účastníci zablokují na několik hodin dopravní tepnu v ulici Koliště. Organizátoři street party očekávají na sobotní akci přítomnost zhruba tisícovky lidí z celé republiky i ze Slovenska. Brněnský primátor Petr Duchoň pozvání organizátorů na pouliční nenásilnou slavnost odmítl. Účastníci sobotní akce chtějí především upozornit na dopravní situaci v Brně a na rušení některých přechodů pro chodce. „Pouliční slavnost je nenásilný projev angažovanosti, čistá radost z toho, že budou ulice patřit lidem,“ řekl Dušan Rosenbaum z občanského sdružení Hlas Země, které sobotní akci organizuje. Pouliční slavnost začne v půl druhé odpoledne na Nových Sadech. Protestní průvod poté vyrazí Úzkou ulicí k dopravní tepně Koliště, kterou pod železničním mostem zablokuje. Akce včetně blokády je povolená.
„Tříhodinová nenásilná blokáda dopravy umožní na části dopravního okruhu živé vystoupení hudebníků, projevy občanských iniciativ či míčové hry,“ přiblížil sobotní street party Rosenbaum. Po třech hodinách bude průvod lidí pokračovat z Koliště na Moravské náměstí, kde akce kolem půl osmé večer skončí. Termín čtvrtého ročníku street party včetně tříhodinové blokády je řádně nahlášen, přestože se na něm organizátoři zpočátku nemohli s Úřadem městské části Brno-střed domluvit. „Původně chtěli mít akci první červnový den. To je však Den dětí, město by bylo zaplněné dětmi s rodiči a mohly by nastat zmatky. Tento termín jsme proto nepovolili,“ řekl tajemník Úřadu městské části Brno-střed Radovan Novotný. Na pětihodinovou akci budou dohlížet strážníci i policisté na koních a se psy. Přestože se minulý ročník pouliční slavnosti obešel bez incidentů, předloni musel policejní kordon zasáhnout. Sdružení Hlas Země vyčlenilo na sobotní akci dvacet pořadatelů, kteří by měli dbát na to, aby se průvod nevydal po jiné trase. Organizátoři však s nesouhlasnými reakcemi okolí počítají. „Někteří řidiči se určitě budou zlobit. Jde ale o nenásilnou akci. V minulosti ji narušovali především policisté, kteří ji účastníkům všemožně znepříjemňovali,“ dodal Rosenbaum. Mluvčí policie Zdeněk Lubas upozornil, že průběh pouliční slavnosti bude záviset na chování účastníků. „Pokud se bude vše konat podle dohodnutých pravidel, k nepříjemnostem docházet nemusí,“ řekl Lubas.
Autor: PAVEL MACKŮ
*************************************************** ***************************************************

PRAVO
Na účastníky Pouliční slavnosti čeká hudba a policejní zátarasy

Policie nebude v sobotu v Brně ustupovat případným zvýšeným požadavkům účastníků IV. pouliční slavnosti, a pokud dojde k narušování veřejného pořádku a zákona, tak policie nekompromisně zasáhne.
Do služby nastoupí několik set policistů a strážníků, kteří budou dohlížet na zhruba tisícovku anarchistů, kteří se v sobotu po poledni sejdou v Brně, aby manifestovali proti globálním problémům civilizace. "Proti minulým rokům, kdy jsme hodně tolerovali účastníky podobných akcí, platí letos zásada neustupovat jejich zvýšeným požadavkům. Budeme dohlížet na to, aby dodržovali program, který oznámili na Úřad městské části Brno-střed. Pokud by však došlo k porušení plánu akce nebo by se účastníci pokoušeli zablokovat jiná místa, zasáhneme podle situace," řekl kpt. Zdeněk Lubas z brněnské policie. Policie na sobotu nasadí stejné síly a prostředky jako na prvomájové oslavy, kdy se v Brně sešli anarchisté a příznivci skinheads. K dispozici budou nejen pořádkové síly, ale i jízdní oddíl na koních, psovodi, vodní děla, zásahová jednotka a složky kriminální policie. Protože bude zablokované centrum města od ulice Úzké přes Koliště až na Moravské náměstí, bude dopravní policie aktuálně odklánět dopravu. Svolavatel akce Dušan Rosenbaum ze sdružení Hlas země potvrdil, že čeká zhruba tisíc účastníků z ČR i ze zahraničí, kteří chtějí manifestovat proti rušení některých přechodů pro chodce v Brně, proti rostoucí militarizaci planety a proti podzimnímu zasedání NATO v Praze. Akce by měla být nenásilná a neměla by přerůst v konfrontaci s policií. Na celou slavnost budou dohlížet čtyři organizátoři a asi 20 pořadatelů. "Nebudeme měnit plán své trasy a budeme se snažit dodržet i časový harmonogram. Vyjdeme zhruba ve 14.30 z místa setkání na Nových sadech a půjdeme po ulici Úzké na Koliště. U viaduktu pod nádražím uděláme tříhodinovou blokádu, při níž budeme hrát míčové hry, bude tam hrát hudba a postavíme tam i informační stánky," doplnil Rosenbaum. Průvod anarchistů se pak vydá po Kolišti k Moravskému náměstí, kde by slavnost měla kolem 19.30 skončit. Účastníci se poté rozejdou do několika klubů, kde budou koncerty a v nichž budou pokračovat v zábavě do nočních hodin. Policie proto radí všem, aby v místě průvodu nenechávali svá auta, a pokud nejsou účastníky slavností, aby se místům konání vyhnuli.
Petr Knötig
*********************************************** ***********************************************

Policie se připravuje na Street Party

BRNO - Jako na nejrizikovější utkání v kopané se chystá republiková i Městská policie v Brně na sobotní, už tradiční jarní Pouliční slavnost-Street Party radikální mládeže z ČR a SR. Považuje ji za další zatěžkávací zkoušku pouhé tři týdny po prvomájových demonstracích anarchistů a skinheadů v ulicích jihomoravské metropole.
Asi tisícovka ekologů, anarchistů a jiných radikálních hnutí chce v centru Brna pět hodin demonstrovat proti nekoordinovanému automobilismu na úkor pohybu chodců a cyklistů. Též vůči nové podobě shromažďovacího zákona. Odpor vyjádří podzimnímu pražskému summitu NATO, protože jednotky Severoatlantického paktu v některých případech ve světě postupují prý stejně nedemokraticky jako teroristické organizace a nejhorší dobyvatelé.

 

Fotografie:


 

Výběr z médií (25.5.2002):


RADIOŽURNÁL: Ozvěny dne 25. 5. 2002
Eva Ziliziová 25.05.2002 18:00
Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura. Texty neprocházejí korekturou

Street party v Brně

S nečekaně nízkým zájmem se oproti očekávání setkala dnešní street party v Brně. Předpoklady o účasti až dvou tisícovek lidí se nenaplnily. Nakonec se jich totiž sešlo jen okolo pětiset. Po celou dobu byla na místě i brněnská reportérka Regina Květoňová.
Právě kvůli nízkému počtu demonstrantů byla záhy z pohotovosti stažena řada policistů, potvrzuje Josef Němec.
Josef Němec, brněnská pořádková policie: Je to ze strany svolavatele těžký propadák tato pouliční slavnost, protože zde mělo být téměř o trojnásobek účastníků více. Z toho důvodu už jsme taky některé policejní síly odvolali, některé jsme stáhli.
Nízký počet lidí na street party zdůvodňuje svolavatel pouliční slavnosti Dušan Rosenbaum.
Dušan Rosenbaum: Tak my jsme počítali s tou tisícovkou. Ten menší počet účastníků je způsoben tím, že byli zastrašováni tím, že se tady něco může stát, že tady prostě budou nějaký ty nepříjemnosti se skinheady atd.
Na tři hodiny demonstranti zablokovali část malého městského okruhu. Dopravu proto odkláněla policie. Řidiči, kteří museli použít objízdné trasy, ale velkou radost neměli.
Neuveden: Je to strašné jako.
Neuveden: Já jedu z úrazový nemocnice a je to trapný, že to tady povolej.
Street party by měla brzy skončit. Policie ale zůstává v pohotovosti. Hlavně proto, aby na několika večerních koncertech zabránila výtržnostem nebo střetům s některými extrémistickými skupinami.

 

Výběr z médií (26.5.2002):


ČTK
Dozvuky sobotní streetparty nijak nenarušily noční život v Brně

BRNO 26. května (ČTK) - Žádné komplikace ani výtržnosti nezaznamenala policie v ulicích Brna večer a v noci po ukončení sobotní streetparty. I když se její účastníci rozešli na několik koncertů do restaurací a hudebních klubů, nijak nenarušili veřejný pořádek. "Podle hlášení, které mám k dispozici, se vše obešlo bez problémů," řekl mluvčí policistů Mojmír Popp.
Na městskou policii pouze telefonovali občané z Pisárek, které rušil koncert ve zdejší restauraci. "Produkce však byla řádně ohlášena," uvedl mluvčí strážníků Vít Cvrček. Podle něj byla letošní streetparty ze všech čtyř ročníků nejklidnější, projevil se tak i nižší počet demonstrantů. "Policejní síly byly dimenzovány až na čtyřnásobek účastníků," dodal.
Streetparty, pouliční slavnost, zahájilo v sobotu odpoledne pochodem po malém městském okruhu asi 500 lidí. Chtěli tímto způsobem upozornit zejména na neřešené dopravní problémy města, které se chystá v srpnu zrušit 49 přechodů pro chodce. V centru pozornosti policie, která v trase pochodu odklonila dopravu, byla tříhodinová zastávka na ulici Koliště. Demonstranti se zde bavili při technohudbě a sportovali na improvizovaném hřišti.
Dalšího pochodu se zúčastnila jen asi pětina z původního počtu příchozích, kteří se již rozptýlili na večerní koncerty v Brně. Čtvrtá brněnská streetparty skončila v 19:30 večer klidným rozchodem všech účastníků bez jakýchkoliv incidentů.
Publikováno na serveru České noviny (www.ceskenoviny.cz)

 

Výběr z médií (27.5.2002):


Mladá fronta dnes
Povolená street party byla klidná

Sobotní brněnská street party se obešla bez incidentů. Policie sice očekávala problémy a předpokládala, že na 4. pouliční slavnost přijede až dva tisíce lidí, organizátorům se ale nakonec podařilo akci zvládnout dobře. Street party začala v sobotu v půl druhé odpoledne na Nových Sadech, kde se nakonec sešlo na pět set mladých lidí nejenom z Česka, ale také ze Slovenska či z Velké Británie. Mladí lidé poslouchali hudbu, kterou organizátoři pouštěli z přivezených sound systémů, tancovali, svoje stánky zde rozbili také různí aktivisté. "Chtěli bychom vyjádřit nesouhlas s rušením přechodů pro chodce v Brně a jsme také proti podzimnímu zasedání NATO v Praze," řekl na začátku party Dušan Rosenbaum z pořádajícího sdružení Hlas země. Kolem patnácté hodiny se za pískání a bubnování vydali demonstranti Úzkou ulicí do centra města, kde o půl hodiny později zablokovali Koliště, frekventovanou čtyřproudovou tepnu malého městského okruhu. Denně tudy projede na šedesát tisíc aut a organizátoři tak chtěli upozornit na přetíženost města automobilismem. "Policie se nás snažila přemluvit, abychom blokádu silnice nedělali, to by ale celá akce ztratila smysl," uvedl Rosenbaum. Demonstranti pokračovali v zábavě i na Kolišti. Za přihlížení několika desítek policistů v uniformě i v civilu natáhli mezi dvěma dopravními značkami volejbalovou síť a začali hrát hry, kreslit křídou na silnici, opalovat se, tancovat či jenom tak seděli. "Jsem tu kvůli hudbě, za zábavou. Očekávám, že se dobře pobavíme. Já se snažím dělat hudbu a nemůžu si dovolit být spojovaná s nějakými anarchisty. Rozbíjení výloh mě nezajímá. V Brně bývají takovéhle akce příjemné, v Praze je to divočejší," říká třiadvacetiletá hudebnice s uměleckým jménem Lichtmoore, která je z Brna.
Stejně stará Monika Heidekerová přišla na party poprvé: "Jsem zvědavá, jaké to bude." Jedenadvacetiletý student Aleš Krabka z Brna míní, že ulice města jsou přeplněné auty. "Myslím, že čím víc přijde lidí, tím víc si toho ostatní začnou všímat," říká. Dopravu v okolních ulicích řídili policisté, kterých bylo povoláno do služby přes pět set, mezi nimi i psovodi a policisté na koních. U bývalého Tuzexu na Malinovského náměstí stálo auto s vodním dělem a několik dalších vozidel se zásahovou jednotkou. Kolem sedmé hodiny večer se demonstranti vydali z Koliště na Moravské náměstí, kde akci o čtvrt hodiny později ukončili a rozešli se na koncerty do rockových klubů po celém městě. "Akce splnila svůj účel, i když s menší účastí, než jsme předpokládali," zhodnotil ji Rosenbaum. Zdůraznil, že navzdory obavám z výtržností se demonstranti hlavně bavili. Že přišlo méně lidí než jindy, přičítal strachu z napadení skinheady. Ti se nakonec neobjevili ani v noci po koncertech. "Akce proběhla podle očekávání, svolavatelé dodrželi předběžné dohody, které měli s úřadem městské části, nevznikl tedy důvod k zásahu," zhodnotil street party Mojmír Popp, mluvčí brněnské policie.
Autor: JANA USTOHALOVÁ

 

Výběr z médií (28.5.2002):


BRNO 28. května (ČTK)
Policie: Svolavatele streetparty čeká přestupková komise

Svolavatelé sobotní brněnské streetparty půjdou před přestupkovou komisi. Hrozí jim pokuta až 10.000 korun, řekl dnes novinářům brněnský policejní ředitel Jaroslav Přikryl. Demonstraci a blokádu malého městského okruhu sice povolil úřad městské části Brno-střed, měl je ale podle policistů povolit také dopravní odbor magistrátu.
"Tento silniční správní orgán měl být informován o záměru dočasně změnit účel využívání komunikací k jinému než dopravnímu využití," zdůraznil ředitel. Podle předpisů jsou totiž silnice místa určená k dopravnímu provozu.
Ke komisi tak nepůjdou jen pořadatelé, ale také autoři kreseb a nápisů na silnicích. Pokuta hrozí i třem aktivistům, kteří přijeli v autech ve špatném technickém stavu. Počet aktivistů, které čeká postih, Přikryl neupřesnil.
Streetparty, pouliční slavnost, zahájilo v sobotu odpoledne pochodem po malém městském okruhu 500 lidí. Chtěli tímto způsobem upozornit zejména na neřešené dopravní problémy města, které se chystá v srpnu zrušit 49 přechodů pro chodce. V centru pozornosti policie, která v trase pochodu odklonila dopravu, byla tříhodinová zastávka na ulici Koliště. Demonstranti se zde bavili při technohudbě a sportovali na improvizovaném hřišti.
Akce skončila v 19:30 a obešla se bez výtržností.
Vladimír Klepáč rot kar

 

Výběr z médií (29.5.2002):


Mlada fronta dnes
Policie vyhrožuje pokutou, pořadatelé street party se diví

Organizátorům sobotní brněnské street party hrozí pokuta až deset tisíc korun za přestupek. Podle policie měli svolavatelé kromě oznámení akce městské části Brno-střed získat povolení také od dopravního odboru magistrátu. „Tento orgán měl být informován o záměru dočasně změnit účel využívání komunikací k jinému než dopravnímu využití,“ řekl brněnský policejní ředitel Jaroslav Přikryl. Pokuta podle policie hrozí také lidem, kteří křídou pomalovali část ulice Koliště, a také aktivistům, kteří na akci přijeli v autech, která byla ve špatném technickém stavu. „Akci jsme nahlásili, a tím jsme podle shromažďovacího zákona splnili veškeré podmínky,“ uvedl jeden z organizátorů street party Dušan Rosenbaum z hnutí Hlas Země. Podle něj policie už v sobotu udělila pokutu celkem 1500 korun lidem, kteří přijeli na akci autobusem a auty. „Myslím, že se policie na nás snaží najít mouchy i přesto, že bezprostředně po street party konstatovala, že jsme všechny dohody dodrželi,“ dodal Rosenbaum. Martin Škop, právník nevládní organizace Ekologický právní servis tvrdí, že policie nebo magistrát nemají sice ze zákona povinnost informovat svolavatele podobných akcí o tom, jaká všechna povolení jsou potřeba, přesto může celý spor skončit až před Ústavním soudem. „O tomto povolení se hovoří v zákoně o pozemních komunikacích, jenomže ten odporuje Listině základních práv a svobod, která je nad všechny ostatní zákony. Že vyžadování podobného povolení je protiústavní, potvrdilo i ministerstvo vnitra při několika podobných sporech, protože se netýká takového shromáždění, jaké bylo v sobotu. Svolavatelé mají právo se proti pokutě za přestupek odvolat,“ uzavřel Škop. Asi pět set lidí při street party obsadilo na čtyři hodiny malý městský okruh, kde hlavně v ulici Koliště protestovali proti rušení přechodů pro chodce a zasedání NATO v Praze.
Autor: (usj, ČTK)
copyright: MAFRA a.s. - MF DNES - iDNES
************************************************ ************************************************

PRAVO
Streetpárty ke zpovědi
BRNO - Pro přestupek proti dopravě se budou před přestupkovou komisí zodpovídat svolavatelé a hlavní organizátoři sobotní IV. pouliční slavnosti - streetpárty v Brně. Před komisi však nepůjdou jen pořadatelé, ale také autoři kreseb a nápisů na silnicích a s nimi i ti, kteří znečišťovali veřejné prostranství a tělesné potřeby vykonávali mimo toalety. Pokuta hrozí i třem aktivistům, kteří přijeli v autech ve špatném technickém stavu.
(kg)